Kalifornijos sliekai namų kompostinėje


Sliekai yra „mažieji darbininkai“, kurie teikia didelę naudą žemdirbystėje. Tačiau nedaugelis žino, kad namų kompostavimo sistemos padeda pasigaminti ekologiškų trąšų – biohumuso, ištisus metus. Tačiau biohumuso gamybai tinka ne visos sliekų rūšys. Tad 1959m. Kalifornijoje buvo išvesta hibridinė sliekų rūšis, pavadinta – Kalifornijos raudonieji sliekai (lot. Eisenia fetida) . Kalifornijos raudonieji sliekai, skirtingai nuo kitų rūšių, pasižymi ilgaamžiškumu(iki 16m) bei produktyvumu, kas lemia greitą atsipirkimą. Kiekvienas iš mūsų gali turėti vermikompostavimo dėžę ir pamatyti kaip vyksta sliekų vermikompostavimo procesas ir suprasti jo naudą. Nusprendusiems patiems auginti sliekus namų kompostinėse iškyla įvairiausių klausimų. Pateiksime pagrindinius sliekų auginimo principus.

Kompostinės ir komposto paruošimas:

Padarykite darže komposto duobę ar dėžę. Dėkite į ją viską, ką gali perdirbti sliekai: bananų žieves, obuolių nuograužas, arbatos ar kavos tirščius, sudžiūvusią duoną, košių liekanas, sūrio gabalėlius, supuvusius pomidorus, kiaušinių lukštus, kartoną, mėšlą, žolę, lapus, smulkintas šakeles, pjuvenas. Norint greičiau gauti kompostą derėtų vis palaistyti ir sujudinti, permaišyti, kad gautų oro ir greičiau vyktu puvimo procesas. Kai jau turėsite paruoštą kompostą, tada galima bus įleisti ir sliekus. Kiek jų reikia? Namų kompostinei rekomenduojama 1 kv.metrui naudoti 1 kg sliekų. Esant didesniam sliekų kiekiui bus didesnis maisto poreikis. Esant geroms sąlygoms Kalifornijos raudonieji sliekai per parą gali apdoroti tiek organinių atliekų, kiek jie patys sveria (suaugęs Kalifornijos sliekas sveria apie vieną gramą). Tad atsižvelgiant į Lietuvos klimatą ir optimaliausias auginimo sąlygas, per savaitę tokiam kiekiui sliekų užtektų 3-5 kg sukauptų organinių atliekų.

Sliekų laikymas šiltuoju sezonu:

Optimaliausios sąlygos Kalifornijos sliekams yra 15-25 laipsniai šilumos ir 80 proc. drėgmės. Esant sausrai būtina juos palaistyti. Tačiau per didelė drėgmė jiems pavojinga-gali žūti. Kaip nustatyti ar drėgmės yra pakankamai? Paėmus komposto į saują ir stipriai paspaudus, tarp pirštų turi pasirodyti vanduo, tada yra pakankamai drėgmės. Bet jei paspaudus vanduo varva, tada drėgmės yra per daug. Sliekai bijo šviesos, todėl kompostinę reikia laikyti uždengtą arba pastatyti pavėsyje. Tam puikiai tinka plėvelė. Uždengta kompostinė bus apsaugota ne tik nuo saulės, bet ir nuo lietaus.

Galimos kompostavimo problemos:

Nemalonus kvapas – per didelis kiekis maisto. Kurį laiką neduoti maisto.

Per didelė drėgmė – patikrinti ar neužsikimšusios drenažo skylės. Padidinti jų kiekį.

Oro trūkumas – švelniai sujudinti kompostą (praaeruoti).

Vaisinės muselės – atvira dėžė. Laikyti visada uždengtą.

Kaip paruošti sliekus žiemai?

Nors Kalifornijos raudonieji sliekai išvesti saulėtoje Kalifornijoje, tačiau jie kuo puikiausiai žiemoja ir išgyvena net ir lietuviško klimato sąlygomis. Pats paprasčiausias ir saugiausias būdas sliekams praleisti žiemos sezoną yra jų perkėlimas į patalpas, kuriose žiemą būna pliusinė temperatūra. Arba lauko kompostinę apšildyti.

Sliekų perkėlimas į patalpas:

Ant kompostinės užtiesti tinklą ir ant jo uždėti komposto. Sliekai kils maitintis ir taip susitelks ant tinklo esančiame komposte. Po kelių dienų nukelti tinklą su kompostu ir sliekais į dėžę. Ir taip kartoti kol persikelsime visus sliekus. Arba galima ant kompostinės viršaus uždėti apie 20cm komposto ir pakilus sliekams maitintis su kastuvu nukasti viršutinį komposto sluoksnį ir taip perkelti juos į žiemojimui skirtą dėžę. Atšilus orams juos vėl grąžinti į savo įprastus namus – lauko kompostinę.

Sliekų maitinimas patalpose:

Žiemos metu sliekai išlieka aktyvūs tad pakankamas maisto kiekis jiems yra būtinas. Vienas iš būdu juos maitinti tai ant kompostinės viršaus uždėti apie 40cm-50cm šviežio komposto, kartais pridedant maisto atliekų. Tokio kiekio jiems turėtu užtekti visai žiemai. Antras būdas tai turėti lauke paruošto komposto ir nedideliais kiekiais jo uždėti ant viršaus. Kompostas turi būti kambario temperatūros, tad kelios dienos prieš maitinimą kompostas turėtu būti parnešamas (kibire) į patalpas, kad sušiltų.

Kompostinės paruošimas žiemai lauke:

Jeigu vis dėlto nėra galimybės sliekus apgyvendinti šildomose patalpose, rūsyje ar garaže, tada reiktų pasirūpinti, kad jie nesušaltų žiemodami lauke. Jei kompostinė buvo įrengta duobėje ant jos viršaus reikia uždėti apie 40cm-50cm komposto (tai bus sliekų maistas žiemos metu), lapų arba šiaudų ir mėšlo (bendrai taip pat apie 50cm ). Jei lauko kompostinė įrengta dėžėje, tai ją reikia apšiltinti. Ant viršaus uždedame apie 40cm-50cm komposto, užtiesiame plėvelę ir apšiltiname iš visų pusių polisterolo ar akmens vatos lakštais (10cm-15cm).

#ecotrasa

Svarbiausios naujienos
Paskutinės naujienos
Archyvas
Ieškoti pagal žymas
Žymių dar nėra.